Jdi na obsah Jdi na menu
 


Iker Cassilas

7. 10. 2006


Iker Casillas

Celým jménem Iker Casillas Fernandez se narodil 20. května 1981v Mostoles, což je část španělského hlavního města Madrid. V současnosti je brankářskou jedničkou Realu Madrid a španělské reprezentace a patří do nejužší světové gólmanské špičky.

Před světovým šampionátem 2002 v Koreji a Japonsku byl téměř pro většinu fotbalových fanoušků neznámý, protože vzhledem ke svému věku většinu zápasů proseděl na lavičce jako nahradník, ale pro asijské mistrovství světa se stal brankářskou jedničkou díky nehodě tehdejší jedničky Canizarese s lahvičkou toaletní vody, která mu spadla tesně přes šampionátem na nohu a pořazala mu ji. Casillas se stal příjemným překvapením a především díky jeho výkonům v zápasech proti Irsku a Koreji si získal místo reprezentační brankářské jedničky pro další léta.

Celý fotbalový život zasvětil svému rodnému městu a v osmi letech začal navštěvovat mládežnickou akademii Realu Madrid. Byl součástí španělského týmu, který vyhrál UEFA-CAF Meridian Cup a FIFA World Youth Championship v roce 1999. Zlomový moment kariéry pro něj byla sezona 1999/2000, kdy nahradil v brance Realu zraněného Bodo Illgnera a pomohl k triumfu v Champions League, když ve španělském finále porazil Real Valencii 3:0 díky brankám Raúla, Fernanda Morientese a Steva McManamana.

Poté se ale do branky Realu dostal César Sánchez, ale postupnou ztrátou formy musel post jedničky přenechat mladému Ikerovi. Ten se tak podílel v sezoně 2002/2003 na cestě Realu do finále Ligy mistrů, kde úspěšně zdolal Bayer Leverkusen 2:1, když rozhodující branku vstřelil památným volejem Zinedine Zidane. V té sezoně Casillas nastoupil k 15 utkáním Champions League a 38 utkáním v Primera Division, kdy Real získal mistrovský titul.

Reprezentační debut si odbyl v zápase proti Švédsku. Dostal se i do výběru pro Euro 2000, kde se ale na hřišti neobjevil. Nicméně o dva roky později na mistrovství světa v Koreji a Japonsku už byl na postu reprezentační jedničky i díky již zmiňované smůle brankáře Valencie, Canizarese. Casillas pomohl Španělsku do čtvrtfinále, kde se utkali s domácí Koreou a díky velké pomoci rozhodčích domácímu týmu, byli Španělé vyřazeni. O další dva roky později byl již neotřesitelnou jedničkou, ale Euro 2004 se celému španělskému týmu nevydařilo, když byl vyřazen již v základní skupině.

V sezoně 2003/2004 se Realu nedařilo. Mistrovský titul v La Lize mu sebrala Valecia CF, ligový pohár také nezískal a triumf v Lize mistrů získalo FC Porto. Žádnou z těchto trofejí se Realu nepodařilo získat ani v sezonách 2004/2005 a 2005/2006 a často Real střídal trenéry až to skončilo v létě 2006 u Fabia Capella. Iker byl ovšem neotřesitelná brankářská jistota se kterou počítal každý trenér. Často se mluvilo i o jeho přestupu na Old Trafford, jelikož si stěžoval na nízký plat v porovnání s ostatními hvězdami, kterými se to v Realu jen hemží. O přestupu svého odchance nechtěl Real ani slyšet, a tak Ikerovi vylepšili peněžní podmínky společně s novou smlouvou, kterou podepsal 30. listopadu 2005, a která platí až do roku 2011.

Samozřejmě Casillas nesměl chybět ani na mistrovství světa 2006 v Německu, kde se španělský mladý, perspektivní tým prezentoval velmi dobrými výkony a předváděnou hrou. Suveréně postoupili ze základní skupiny a v osmifinále se střetli s Francií. Tam se prokázaly zkušenosti francouzského týmu, který vyhrál 3:1 a Casillasovi a celému týmu se tak rozplynul sen o titulu mistra světa. Vzhledem ale ke svému věku má Iker ještě dost času, aby na nějaký reprezentační titul dosáhl.

Cursor from www.CarrielynnesWorld.com
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kaka

(kaka, 5. 12. 2009 17:25)

stejne kakaaaaaaaaaa je nejlepsiiiiiiiiiii